sobota 31. října 2015

Mít správné brýle

Identita je poslední dobou celkem aktuální téma. Čím dál častěji na Facebooku narážím na sdílené příspěvky svých kamarádek o tom, jak je třeba mít se ráda taková, jaká  jsem, přijímat se. Videa o přehnaných nárocích médii a o tom, jak vzniká ideální žena s pomocí photoshopu viděla už také většina členů sociálních sítí. Mé minulé články svědčí o tom, že i já se tímto tématem nemálo zabývám. Proč je to pro nás tak důležité? Ženy vždycky chtěly být krásné, hledaly si svoje místo ve společnosti a také nejčastěji podléhaly sociálním tlakům.

Když jsem poprvé otevřela Identitu, jejímž autorem je proslulý Ted Dekker, nečekala jsem, jak moc se dotkne mojí duše. Identita je pouze první ze čtyř dílů série Eyes Wide Open* a zafungovala na mě jako návnada na háčku - hned jak to šlo, jsem si pořídila i tři ostatní díly. Dekker rozehrává příběh celkem jednoduše.

Hlavní hrdinka je průměrnou, zakomplexovanou sirotou, která si není jista, jaký směr by měl její život nabrat. Ztratí se jí přívěšek a protože je to jedna z mála věcí, kterým ve svém životě připisuje hodnotu, vydá se jej hledat. Shodou několika velmi drsných zvratů (jaké má Dekker ve zvyku) se ocitne ve sklepě psychiatrické léčebny. Vedoucí té léčebny ji nedopatřením zařadí mezi pacienty a tím začíná léčba jejích 'problémů'. Ačkoli je nejdřív zmatena, po několika dnech v léčebně podlehne přesvědčení, že je narušená. Sama se rozhodne pro nabízené řešení - celkovou plastiku a liposukci, pro zlepšení jejího vzhledu a odstranění jejích komplexů. Zpočátku je s výsledky operace nadšená, ale posléze si uvědomuje, že její rozhodnutí bylo velmi ukvapené. Nenáviděla se, když byla normální, nenáviděla se, i když byla “upravená”. Když už si čtenář myslí, že není cesty zpět, že se tedy hlavní hrdinka bude navždy motat ve svých problémech a nikdy se z nich nedostane, nalezne naše protagonistka zvláštní brýle. Když si je nasadí a pohlédne do zrcadla, nejen že vidí odraz sebe sama před operací, ale také jí ten obraz nepřipadá odpudivý jako předtím. S překvapením zjišťuje, že se vlastně má ráda tak, jak vypadá. Nechci zabíhat do přílišných detailů, nicméně hrdince je posléze vysvětleno, že ony brýle jí pomáhají vidět se, jak by se měla vidět. Průvodce, který jí toto vysvětlí, pronese ještě několik pravd:

“Jsi dokonalá stejně, jako je dokonalý tvůj Otec. Stvořená kompletní a bez viny. … Krásná. Taková, jaká jsi a bez jakékoli změny tvého pravého já. Očištěná. Stvořená správně. Žádné odsouzení není možné, žádná korekce není potřebná. Tvým jediným problém je nyní pouze ten, který si sama způsobuješ tím, že se zaslepuješ vůči tomu, jak krásná jsi.”

“Jedinou úpravu, kterou potřebuješ, je ve vnímání toho, kým jsi coby dcera svého Otce. … Pokud budeš tajně nenávidět některou část sebe, budeš tajně nenávidět část toho, který tě stvořil.”

“Měj se ráda … tak, jako tě má rád ten, který tě stvořil a stvořil tě kompletní, bez jakékoli viny nebo vady. Dívej se na sebe novýma očima. Teprve pak uvidíš, jak je svět nádherný. Všechno v něm. Každá jizva, každé zranění, každá slza, každá radost. Nádherná.”


Myslím, že to Dekker vložil do úst své postavě dokonale. Velice často se stane, že nevidíme pravdu jasně a nejen, že je náš pohled špatný, ale máme na sobě špatné brýle - ty, které nás obviňují z toho, že nevypadáme jako dívka z obálky časopisu, ty, které nám ukazují na všechny pomyslné ‘vady’, které můžeme mít. Ty, které nás pokaždé, když se díváme do zrcadla, upozorňují na to, že dokonalé nejsme.

Možná jste se dnes, stejně jako já, probudily s pocitem, že máte divné vlasy, pleť nic moc  a ty nové džíny jsou po vyprání zase trochu těsnější. Po hodinovém zápasu s vlasy, make-upem a oblečením, zoufale vzdáváte a z domu odcházíte s pocitem, že “dneska už to lepší nebude”.

Proč s tím prostě nepřestat a necítit se dobře? Musíme si dávat pozor, jak se na sebe díváme a čí brýle si nasazujeme! Nikdo nechce žít ve lži, je to tak? Tak v ní žít přestaňme! Pojďme se naučit vidět se tak, jak nás vidí náš nebeský Otec. Pojďme se pro to rozhodnout ještě dnes. Přidáte se ke mně?

* Eyes Wide Open (česky Oči dokořán) je série vydaná prozatím pouze v anglickém jazyce. První díl je ve verzi pro Kindle možné získat zdarma na e-shopu Amazon.com. Ostatní tři díly jsou po třech dolarech. 

Žádné komentáře: