pátek 26. dubna 2013

Důkaz tvojí krásyZe začátku našeho vztahu se můj snoubenec často podivoval, že si my ženy tak málo uvědomujeme svoji krásu a že ženu nikdy neomrzí slyšet, jak jí to sluší nebo jak je krásná. Pravda je, že jsme se často s kamarádkami bavily o našich údajných nedostatcích na kráse spíše než o tom, jak jsme jedna jako druhá krásná.
Nejvíce jsem si to uvědomila na školním výletě, kde jsme měli udělat koláž samy o sobě, která by měla vyjadřovat naše přednosti obecně. S některými dívkami jsme se tak zasekly, že jsme se toho projektu téměř neúčastnily.
Přemýšlím, čím to je. Na jednu stranu na nás stránky časopisu křičí, jak sexy a vyretušované máme být, na druhou stranu z rádií řve One Direction a jejich What Makes You Beautiful, která vyloženě na nedostatek ženského sebedocenění naráží.
Tím víc mě zaujal výzkum, který provedl Dove (o tom je video výše). Pozvali si z FBI portrétistu, který nejprve ženy nakreslil podle jejich vlastního popisu a potom podle popisu cizí osoby. Sám je do konce procesu kreslení tváří v tvář neviděl. Je fascinující ten kontrast:
(ostatní portréty si můžete prohlédnout u originálního článku na doba.sk)

A tím zajímavější myšlenku vyslovuje jedna ze zúčastněných žen na konci uvedeného videa:
"...je to znepokojující, měla bych být více vděčná za svoji přirozenou krásu... Má to vliv to naše rozhodování při výběru přátel, na práci na kterou se hlásíme, na to, jak se chováme k dětem. Zasahuje to všechno."

Dost o tom poslední dobou přemýšlím, ale úplně nevím, co s tím dělat jiného, než že se budeme o své kráse vzájemně my ženy ujišťovat. Co vy na to? Máte nějaké jiné návrhy?

1 komentář:

Jane řekl(a)...

nepomaha mi ujistovani zvenku, kdyz tomu sama neverim...;(